Veģetārietis vai gaļēdājs
Gan vieni, gan otri ir vienmēr dzīvojuši uz zemes, tikai veģetāru uzturu baudījuši visi cilvēki civilizācijas attīstības sākumā.
Arī tagad veģetārieši ir gandrīz visi indieši. Gaļas ēdāji, aizstāvot sevi, saka, ka veģetāriešiem trūkst olbaltumvielu, viņi ir mazasinīgi, nespēcīgi, nesaņem ar gaļu B12 vitamīnu un neaizvietojamās aminoskābes. Un tam nav nekāda pierādījuma, tikai propaganda. Turpretī statistikas dati vēstī, ka veģetārieši ilgāk dzīvo, maz slimo, ar mazasinību neslimo vairāk kā gaļēdāji, bet tie, kas uzturā lieto daudz gaļas, biežāk slimo ar vēzi. Piemēram, Austrālijā daudz lieto gaļu un tur ļoti izplatīts ir zarnu vēzis.
Indiešu ārsti vēstī, ka gaļēdāju asinīs ir skāba vide, kas veicina vēža slimības. Turpretī veģetāriešu asinīs ir vairāk sārmaina vide, kas ir nevēlama vēža attīstībai. Tā ir veca patiesība. Skābu vidi tieši rada gaļa, zivis, daudz maizes, bet sārmaino – dārzeņi, rieksti, augļi, piena produkti. Olas satur daudz holesterīna, kas veicina aterosklerozi.
Pašreiz, kopš pastāv gaļas kombināti, ledusskapji, dzīvniekus ik dienas masveidīgi nogalina.
No garīgā viedokļa gaļēdāji atbalsta vardarbību, tā uzkrājot sev negatīvu karmu, par ko ir jācieš gan ar slimībām, negadījumiem, epidēmijām, plūdiem un kariem.
Arī svētajos rakstos ir teikts, ka par vardarbību ir jācieš. Kungs Jēzus Kristus Bībelē teicis ar bausli “Tev nebūs nokaut”. Šrīmad Bhāgavatas 5. dziedājumā sīki aprakstīts, kas pēc nāves notiek ar gaļēdāju smalko ķermeni. Tos nosūta uz elles planētām kā noziedzniekus. Elle nav izdomājums vai drauds, tā ir reāla lieta. Nāves dievam Jamam ir savi kalpi, kas to visu īsteno.
Tomēr dievlūdzēji var iemantot Dieva žēlsirdību un visu grozīt.
Ko tad veģetāriešiem būtu jālieto uzturā? Gaļu pilnīgi aizstāj pākšaugi – zirņi, pupas, soja, piena produkti – biezpiens, siers un citi. Piemēram, Latvijas dietologs A. Brēmans brošūrā “Sojas produkti” raksta, ka soja satur divreiz vairāk olbaltumvielu nekā gaļa, tajos ir daudz minerālvielu, arī neaizvietojamās aminoskābes. Biškopības produkti (medus, bišu maize, putekšņi) satur visas neaizvietojamās aminoskābes. Ārzemēs plaši lieto sojas sieru – tofu, ko var likt salātos, cept ar garšvielām un citādi. Latvijā ir populāra sojas desa, sojas cīsiņi, arī sakaltētas granulas, plāksnītes.
Tas viss ir pieejams sojas veikalā uz Gogoļa ielas. Pākšaugus kā zirņus vajag sākumā izmērcēt un tad vārīt zupās vai samalt.
Pašreiz gaļu konservē ar nitrātiem, kas ir kaitīgi, cāļiem un dzīvniekiem dod augšanas hormonus, dzīvniekus slikti baro. Tāpēc veģetāriešu kļūst arvien vairāk.
Tikumīgi veģetārieši pēc nāves vairs nepiedzimst uz zemes, bet nonāk uz augstākām planētām, kur dzīvot ir viegli un nav ciešanu. Protams, viņi ir arī dievbijīgi.
Lakšmīprija dēvī dāsī